Niklas från Göteborg
Trollhättan
Efter publikrusningen på Lisebergsteatern under året med över 50 utsålda föreställningar så känns det oerhört kul att kranskommunerna och Stockholm får ta del av ”Niklas från Göteborg”
-Det har ju kommit så oförtjänt mycket folk på föreställningarna under året och folk har varit så snälla och glada så jag ser grymt mycket fram emot få komma ut ur stan men ändå hålla mig i närheten och sova hemma, nästan hela tiden.
När Niklas Andersson satte upp standupföreställningen “Medelmåttan från Hisingen” på Draken i Göteborg var tanken att köra en kväll, men det blev förlängning, på förlängning, på förlängning. Sammanlagt gjorde han över 60 föreställningar av den kritikerhyllade showen och till slut hade fler än 35 000 personer runt om i landet sett Niklas standup. Nu, drygt fem år efter den oväntade succén, får publiken återigen chansen att se Hisingens roligaste med hans nya standupshow “Niklas från Göteborg”.
”Medelmåttan från Hisingen” var en nostalgisk tillbakablick på en del av Göteborg där allas föräldrar jobbade på Volvo, SKF eller på något av varven och det coolaste som gick att dricka i kaffeväg var café au lait. ”Niklas från Göteborg”, som hade premiär på Lisebergsteatern i våras, är dels en fristående fortsättning på Niklas berättelse, dels något helt nytt.
Arrangör
CS Nöje
Längd
Cirka 90 minuter, ej paus
Tider
Insläpp/Garderob: 17:30
Showtime: 19:00
Ingen paus
Sluttid: 20:30
Åldersgräns
Rekommenderas från 16år
Pris
425kr + Serviceavgift 40kr
- {{day}}
- {{day}}
- {{day}} {{time.Start + (time.End ? ' - ' + time.End : '')}}
- {{day}}
Folkets Hus Kulturhuset
Kungsgatan 25
46130 Trollhättan
Telefon: +46520422500
E-post: info@trollhattan.fh.se
Hemsida: trollhattan.fh.se