En del av

Fotograf: Per Norman

01
aug

Rockorkestern fortsätter spela Nationalteatern
Skövde

”Vad som än händer, fortsätt spela.”

Så brukade Ulf Dageby, som gick bort i somras, säga till de övriga i Nationalteaterns Rockorkester.
Och även om det var allt annat än självklart att ta det vidare utan honom insåg medlemmarna att Ulf hade haft rätt. I vår ger de tre spelningar – närmre bestämt på Nalen i Stockholm, Pustervik i Göteborg och Mejeriet i Lund.

”I det här bandet är jaget inte viktigt, det är berättelserna som är grejen. Även om det är sorgligt att det är så är de här låtarna fortfarande aktuella och behöver spelas”, säger Matilda Sjöström, en av Rockorkesterns sångare.

”Barn av vår tid”, ”Livet är en fest”, ”Kolla kolla”, ”Bängen trålar”, ”Men bara om min älskade väntar”, ”Hanna från Arlöv”… Så där går att hålla på ett tag. Nationalteatern-klassikerna tycks ämnade för evigheten. Generation efter generation sjunger med till dessa skildringar av uppväxt, klass, utanförskap och utsatthet, och tar dem till sig.

Nationalteaterns Rockorkester förlorade i somras Ulf Dageby, en av sångarna, grundarna och bandets huvudsakliga låtskrivare. Eftersom Rockorkestern alltid har varit en ständigt föränderlig konstellation där medlemmar driver in och ut var Ulf hela tiden tydlig med att ifall någon inte längre vill eller kan vara kvar ska nya förmågor tas in så att orkestern kan rulla vidare: ”Vad som än händer, fortsätt spela”, sa han.

”Ulf var både vår bästa vän och en arbetskamrat så det var ändå inte helt självklart att vi skulle fortsätta. Men efter begravningen insåg vi att han hade dels sin vanliga familj, dels vår musikfamilj – och familjer håller ihop”, säger Matilda Sjöström.

Medlemmar:
HÅKAN NYBERG – trummor, originalmedlem
HÅKAN SVENSSON – gitarr, medlem sedan 25 år
ULF VINYL STENBERG – keyboards, medlem sedan 1995
MATTIAS HELLBERG – sång, medlem i drygt 20 år
MATILDA SJÖSTRÖM – sång, medlem i 13 år
KALLE GUSTAFSSON JERNEHOLM – bas, medlem sedan 2018
ANDERS MÖLLER – gitarr och sång sedan några år tillbaka

Datum: Fredag 1 augusti kl 20.00
Plats: Kulturhustorget, Skövde Kulturhus
Köp biljett >>

Biljetter säljs på Skövde Kulturhus 0500-498099 och Skövde Turistcenter 0500-446688, eller köp dina biljetter via webben här.

Informationsdisken, Skövde Kulturhus är öppen:
Måndag – Fredag 11.00 – 13.00
Lördag 12.00 – 16.00
samt två timmar föreföreställning

Rullstolsplatser och Ledsagarbiljetter bokas i Informationsdisken, Skövde Kulturhus 0500 – 49 80 99

{{cal.Localization.FullMonthNames[cal.currentMonth]}} {{cal.currentYear}}
  • {{day}}
  • {{day}}
  • {{day}} {{time.Start + (time.End ? ' - ' + time.End : '')}}
  • {{day}}
{{cal.Localization.ShortDayNames[event.Date.weekday]}} {{event.Date.day}} {{cal.Localization.ShortMonthNames[cal.currentMonth]}} {{time.Start}} {{time.End ? ' - ' + time.End : ''}}

Skövde Kulturhus

60 år av glädje, skratt, underhållning och förundran. Skövde kulturhus är Sveriges första - och kanske landets mest dynamiska, levande och framåtblickande kulturhus. Här ryms stadsteater, konsertlokaler, biograf, restaurang, konsthall, konstmuseum och bibliotek. Här står mötet och upplevelsen i fokus. Mötet mellan människor, upplevelsen av musiken, föreställningarna, den fantastiska byggnaden, showerna och av den goda maten.

Läs mer
Kontaktinformation

Skövde Kulturhus

Trädgårdsgatan 9

54130 Skövde


Telefon: +46 500 498099


E-post: kulturhuset@skovde.se

Hemsida: Till hemsida