Lek och lärande
Botan grundades till studenternas förkovran och rekreation. Senare har parken fått en mer allmän inriktning.
Botan är hjärtat i studentfirandet i Skara och många traditioner har en lång historia. Musikens vänner, MV, sjunger varje tisdag och torsdag i maj månad. Under Djäknedagen samlas tidigare Skarastudenter från när och fjärran och tågar till Botan, då MV också bjuder in gamla sångare att sjunga. Närmare studenten kommer upptåg som togaparty eller andra begivenheter för studenterna själva.
På studentdagen tågar de nybakade studenterna tillsammans med familj och vänner till Botan och där får MV sin tyngsta uppgift på hela året för då ska studenterna "simma" på starka armar.
Några dagar senare är det dags för studentbalen och då samlas man på nytt i Botan i vackra kreationer för att gå mot Stadshotellet. Det är en begivenhet som brukar följas av en stor skara åskådare bestående av vänner och familj och en hel del andra som vill njuta av prakten.
Parken är för alla och det är fritt fram att njuta av parken året om. Varför inte lite spontanidrott? Ta med dig kubb eller något annat som inte stör eller skadar livet i parken.
En plats för lärande
Även kommunens förskolor använder i parken för att lära sig om växter och djur: hur man känner igen olika träd på deras löv, vilka blommor man kan hitta och vem som bor i insekthotellet.
Studenter i äldre tider skulle också lära sig att känna igen olika trädslag och växter. Vissa årskullar fick också plantera träd och de är de träden du idag ser i Botans alléer.